Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Uruguaji ‘thyen’ Kilin dhe kalon në çerekfinale, Suarez bëhet qesharak

Në ndeshjet e fundit të Kupës së Amerikës sa i përket fazës së grupeve, Uruguaji ka mposhtur me rezultatin minimal 0-1 Kilin. Me këtë sukses, uruguajanët kanë marrë vendin e parë në grupin C, duke lënë pas krahëve Kilin me 1 pikë më pak. Sa i përket ndeshjes, ishte një takim i luftuar nga të dyja palët, teksa kryesisht loja u përqendrua te duelet në mesfushë.

Pjesa e parë e sfidë përfundoi me rrjeta të paprekura. Ndërkohë, në fraksionin e dytë ndeshja pati një ritëm më të lartë, ndërsa skuadrat provuan të merrnin pikët e plota. Për t’u evidentuar ishte nja rast ku sulmuesi i Uruguajit, Luis Suarez pretendoi për një 11 metërsh pas prekjes me dorë nga portieri. Mesa duket ishte instikti që e shtyu lojtarin e Barcelonës të kërkonte penallti, pas prekjes me dorë të gardianit.

Megjithatë, skuadra e drejtuar nga Oskar Tabarez gjeti rrugën e rrjetës 8 minuta para përfundimit të takimit, falë golit të Edison Kavani. Deri në fund rezultati nuk ndryshoi, pavarësisht përpjekjeve të Kilit. Sakaq, në takimin tjetër të grupit C, Ekuadori barazoi me Japoninë me rezultatin 1-1. Në fakt, barazimi nuk i duhej asnjërës prej Kombëtareve, teksa tashmë janë të eliminuara nga turneu. Dy skuadrat e kualifikuara si të tretat më të mira janë Peruja dhe Paraguaji.

/Egi Çabeli-VipSport.al/