Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

U largua nga Rumania, djali i legjendës Rivaldo pranë klubit shqiptar

Mund të duket e çuditshme por sezonin e fundit në Rumani, pjesë e Vitorulit ishin dy futbollistët, Ionis Haxhi dhe Rivaldinjo. Të dy futbollistët, shihen si elementë premtues ndërkohë që janë edhe djemtë e dy legjendave të futbollit, George Haxhi dhe Rivaldos së Brazilit.

Rivaldinjo duket se nuk i ka bindur drejtuesit e Vitorulit për të qëndruar dhe do të rikthehet te Levski Sofia, por klubi bullgar duket se nuk e ka në planet e tij. Rivaldinjo i është ofruar klubit shqiptar që këtë sezon do të debutojë në Ligën e Parë të Maqedonisë së Veriut, Struga Trim Lum.

Klubi i Strugës ka marrë një email nga menaxheri i futbollistit dhe sipas asaj që raporton “Infosport.mk”, synohet që Rivaldinjo t’i ofrohet skuadrës pjesë e së cilës është edhe Nijas Lena, emër i njohur në futbollin shqiptar. 24-vjeçari Rivaldinjo luan si qendërsulmues dhe mbetet të shihet nëse Struga do të qëndrojë. /Erjon Allaraj-VipSport.al/