Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

U largua nga Gjermania për Kosovën, Muslija: Zgjedhje zemre, rrënjët e mia janë këtu

Florent Muslija është përforcimi më i fundit që Kosova ka në dispozicion, duke qenë se talenti i mesfushës ka vendosur të zgjedhë Dardanët, duke i dhënë fund kështu aventurës me të rinjtë e Gjermanisë. Futbollisti i Hanoverit ka dhënë një intervistë për zgjedhjen e bërë duke e cilësuar si një zgjedhje zemre.

Muslija pranoi se rrënjët e tij janë në Kosovë dhe se drejtuesit e Federatës kishin insistuar fort, që 20-vjeçari të bashkohej me ta. Në sezonin e fundit, Muslija ka luajtur edhe me ekipin e parë të Hanoverit, duke arritur edhe të shënojë.

“Kontaktet mes nesh kanë vazhduar për një kohë të gjatë dhe interesimi për mua ishte i madh. Realisht kanë punuar shumë për të më marrë. Në fund, ishte një zgjedhje zemre duke qenë se prindërit e mi janë nga Kosova dhe rrënjët e mia janë në Kosovë. Mendoj se është zgjedhja e duhur për karrierën time me ekip kombëtar dhe gjithmonë kam pasur një ndjenjë të mirë për këtë”, tha mes të tjerash Muslija. /Erjon Allaraj-VipSport.al/