Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

U dëmtua me Kosovën, Arbër Zeneli kalon me sukses ndërhyrjen kirurgjikale

Arbër Zeneli ishte i pafat në ndeshjen e fundit me përfaqësuesen e Kosovës teksa në ndeshjen përballë Malit të Zi, u detyrua të braktiste fushën para kohe. Në analizat pas takimit, rezultoi se sulmuesi kishte këputur ligamentet e gjurit të këmbës së djathtë.

Në ditën e sotme, Zeneli i është nënshtruar ndërhyrjes kirurgjikale, teksa siç edhe ka njoftuar vetë futbollisti me anë të një postimi në Instagram, gjithçka ka kaluar me sukses dhe sipas parashikimeve. “ Operacioni shkoi mirë, fjalët e mira dhe mbështetja juaj, me dedikimin do të bëjë që të rikthehem më i fortë se kurrë”, ishin fjalët e Zenelit. Ndërkohë, në postimin e sulmuesit nuk kanë munguar as mesazhet inkurajuese nga shokët e ekipit si Rashica dhe Sajmir Ujkani.

Tashmë, 24-vjeçari do të fillojë seancat terapeutike për rikuperim, edhe pse koha e rikuperimit të plotë parashikohet të jetë e tejzgjatur. Arbër Zeneli mund të mbetet jashtë fushave për tetë apo nëntë muaj, teksa do të jetë një mungesë e rëndësishme për skuadrën e Reims në kampionati francez, por edhe për përfaqësuesen e Kosovës në ndeshjet e radhës.

/Egi Çabeli-VipSport.al/