Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Tre ndeshjet e fundit titullar me Shpresat, firmos në kategorinë e pestë gjermane!

Kur luan me përfaqësuesen Shpresa të një vendi, normalisht trajneri që të aktivizon beson se ti mund t’i përkasësh brezit të ardhshëm që veshin fanellën kuqezi të kombëtares së madhe. Të njëjtën gjë normalisht duhet ta besojnë edhe vetë lojtarët, të cilët luftojnë për të bërë hapa para në karrierë e siguruar një vend mes më të mëdhenjve.

Por Andrea Hoxha, portieri titullar i U21 të Shqipërisë në ndeshjet e fundit të kuqezinjve meqë mungonte Selmani, duket se mendon vetë se niveli i tij është shumë larg asaj që mund të pritet nga një portier përfaqësueseje. Portieri  i cili luajti ndaj Turqisë dhe në dy ndeshjet me Uellsin, ka firmosur në kategorinë e pestë gjermane për të vazhduar atje karrierën e tij. Hoxha nënshkroi me FC08 Vilingen duke u bërë portieri më i ri i kësaj skuadre që luan në kampionatet rajonale.

Me siguri diçka e çuditshme për karrierën e një futbollisti i cili pretendon se mund të veshë fanellën e përfaqësueses. Ai më parë kishte luajtur në kategorinë e pestë zvicerane, por u largua një vit drejt Gjermanisë dhe luajti në kategorinë e gjashtë atje. Më pas, Hoxha u kthye përsëri në Zvicër ku luajti me ekipin e të rinjve të Vintertur, ku mori edhe ftesën nga përfaqësuesja Shpresa, nga e cila në vend të hapit para, ka bërë tre hapa mbrapa. /vipsport.al/