Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Tjetër rekord për Smajlaj, Kampioni i Europës tejkalon vetveten

Ditën e djeshme në Shkodër ka nisur Kampionati Kombëtar i Atletikës, teksa garat janë duke u zhvilluar në pistën e stadiumit ‘Loro Boriçi’. Ngjarja më e rëndësishme e ditës së parë ishte rekordi i radhës nga atleti Izmir Smajlaj.

Kampioni i Europës, që garon në disiplinën e kërcimit së gjati, këtë herë vendosi një rekord kombëtar, duke arritur në 8.11 metra. Një rekord i ri, ndërsa ai i vjetri mbahej po nga Smajlaj me 8.03. Një përmirësim i dukshëm, ndërsa duke parë punën e madhe të shkodranit, i cili në këtë Kampionat mbron ngjyrat e Tiranës, atëherë rezultat premtojnë të tjera përmirësime. Pas garës, Smajlaj nëpërmjet faqes së tij në Facebook është shprehur i lumtur për thyerjen e rekordit, ndërsa i falënderoj të gjithë ato që e kishin mbështetur.

“Rekord Kombetar 8.11 m!
Sot, fale pasionit e stervitjeve te gjata, arrita serisht te thyej rekordin tim personal dhe outdoor shqiptar me rezultat legjendar 8.11 meter ne disiplinen “Kercim se gjati”. Dua t’iu falenderoj te gjitheve, familjen time, trajnerin z. Gjergj Ruli, miqte e mi, tifozet e zjarrte, Bashkia Tirane dhe Klubin Sportiv “ Tirana. Mbeshtetja dhe emocioni qe perjetova ne stadiumin e vendlindjes sime ne Shkoder, me ndihmuan te fluturoj mbi piste duke nderuar serisht Shqiperine. Shihemi se shpejti… ne rekorde te tjera!
Ju dua shume!”, ishin fjalët e Smajlaj.

/Egi Çabeli-VipSport.al/