Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Titullar në finalen e turneut, gol dhe asist për Seferin me Jang Bojz

Taulant Seferi në këtë edicion do të ketë mundësinë të tregojë vlerat e tij me fanellën e Jang Bojz, klub i cili zotëron kartonin e futbollistit të talentuar nga Kumanova. Më në fund pa asnjë shqetësim fizik, Seferi ka nisur pak ditë më parë fazën përgatitore me klubin kampion të Zvicrës dhe që në ndeshjet e para të miqësore, ka arritur të tregojë vlerat e tij.

Jang Bojz ka marrë pjesë në një miniturne mes katër ekipesh me ndeshje prej 45 minutash, si pjesë e përgatitjeve për sezonin e ri. Në ndeshjen ndaj Rapersvil, ai nuk luajti si titullar, ndërsa në finalen kundër Breiteran, Seferi u aktivizua nga minuta e parë nga trajneri Seoane.

Seferi u bë menjëherë protagonist, duke dhënë asist për golin e avantazhit në minutën e 13, të shënuar nga Sulejmani. Ndërkohë, vetë realizoi golin e 4-t në minutën e 41 të sfidës duke vulosur suksesin 4-0 të ekipit të tij i cili fitoi këtë kupë simbolike.

Për Seferin parashikohet të ketë një rol më qendror te Jang Bojs në këtë edicion, duke llogaritur se klubi ka planifikuar të shesë disa prej titullarëve për të cilët ka marrë oferta shumë të mira ekonomike. /vipsport.al/