Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Teuta / Arapi beson: Kalojmë një tur, na duhet një sulmues goli

Teuta ka qenë një nga skuadrat më aktive në merkaton e verës duke afruar lojtarë nga më të njohurit në verë, futbollistë cilësorë nga Superiorja, por edhe nga jashtë. Në një prononcim për “RTV Ora News”,  Renato Arapi, i cili pritet që të jetë një nga shtyllat e skuadrës durrsake në sezonin e ardhshëm ka pohuar: “Sot nisemi për Bullgari dhe presim të përgatitemi sa më mirë për ndeshjen e Kupave të Europës.  Besoj se me aq sa kemi parë, kushtet janë shumë të mira, çka do të na ndihmojë që të forcojmë dhe konsolidojmë ekipin për ndeshjet e ardhshme. Gjithmonë do të ketë largime, por ajo që na bën optimist janë afrimet pasi kanë qenë cilësore”.

Merkato

“Merkato do të jetë e hapur edhe  pas Kupave të Europës dhe normal se do të ketë vend edhe për t’u përmirësuar shumë. Deri tani, besoj se ekipi është pothuajse i kompletuar dhe pak ndryshime do të na përmirësonin akoma dhe më shumë. Shpresojmë që të bëjmë më të mirën atje dhe të përgatitemi denjësisht për ndeshjet që do na vijnë në Kupat e Europës”.

Europa

Si një lojtar me eksperiencë që ka provuar të luajë në Kupat e Europës, me disa skuadra shqiptare, Arapi ka shtuar ndër të tjera se: “Kalimi kërkon eksperiencë por kjo nuk ka bën pesimist për ndeshjet që do të kemi. Besoj se do të futemi në fushë për atë që është objektivi jonë, të paktën të kalojmë një tur. Në ndeshjen e fundit që patëm, prurjet e reja janë përshtatur goxha mirë me ekipin. Shpresoj që edhe lojtarët që kanë ardhur tashmë të përshtaten sa më shpejt me ekipin”.

Sulmi

Nisur edhe nga vuajtjet gjatë sezonit të shkuar për një lojtar goli dhe me largimin e Latif e Vajushi, Arapi ka edhe një kërkesw për drejtuesit: “Ekipi ka nevojë për përforcime sidomos në pjesën e sulmit. Shpresoj që presidenca do të na e plotësojë këtë pjesë, këtë dëshirë, që edhe ne të jemi më komod. Kemi vuajtur shumë te kjo pjesa e golit dhe shpresoj që të vij një lojtar cilësor. Kjo i mbetet sigurisht stafit për ta parë, pasi edhe lojtar goli nuk është e lehtë të gjesh, sidomos në kampionatin shqiptar,” – e mbylli prononcimin e tij, Renato Araapi, një nga titullarët e durrsakëve.

E.S./Vipsport.al/