Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

“Telenovela” Nejmar drejt përfundimit, kontratë 5-vjeçare me Barcelonën

Barcelona po tenton një rikthim të bujshëm dhe duket se rikthimi i Nejmarit në “Camp Nou”, tashmë nuk është vetëm një hipotezë. Blaugranat kërkojnë me çdo kusht shërbimet e brazilianit megjithatë, nuk do ta kenë aspak të lehtë për të bindur PSG-në.

Vetë braziliani ka pranuar se dëshira e tij është që të rikthehet dhe ka pranuar edhe ulje rroge, ndërkohë që “Sport” raporton se Nejmar ka arritur edhe akordin verbal me presidentin Bartomeu. Presidenti i Barcelonës, e ka bindur Nejmarin për një kontratë 5-vjeçare ndërkohë që tashmë mbetet gjithçka në dorë të PSG-së.

Vetë Nejmar ndodhet për momentin në vendlindjen e tij, aty ku po riaftësohet pas dëmtimit që pësoi në ndeshje miqësore dhe ku humbi edhe Kupën e Amerikës me Brazilin. Pritet që ditët në vijim të ketë edhe të tjera kontakte mes palëve. /Erjon Allaraj-VipSport.al/