Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Surpriza nga Frosinone, trajneri i skuadrës në Serinë B do të jetë legjenda e Milanit

Klubi i frosinones nuk ia doli këtë sezon të mbijetonte në elitën e futbollit teksa verdiktet e fushës e detyruan që sezonin e ardhshëm të luajë në Serinë B. Megjithatë, kjo nuk e ka Frosinonen të vendosë në drejtimin e skuadrës një emër të njohur në futbollin italian si dhe legjendën e Milanit, Alesandro Nesta.

Edhe pse ende nuk është hedhur firma nga 43-vjeçari, palët kanë gjetur akordin dhe së shpejti do të vijë edhe zyrtarizimi i marrëveshjes. Për stolin e Frosinones pretendent ishte edhe kampioni i botës, Fabio Groso, i cili më parë ka drejtuar të rinjtë e Juventusit, Barin dhe Veronën. Megjithatë, në fund klubi vendosi për Nestën.

Në fakt, Nesta është në hapat e parë të karrierës si trajner, teksa në sezonin e kaluar ishte në timonin e skuadrës së Peruxhias, të cilën nuk arriti ta ngjiste në Serinë A. Ndërsa më parë, Nesta ka trajnuar edhe për një sezon në MLS, kampionatin amerikan, ekipin Majamit.

/Egi Çabeli-VipSport.al/