Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Sulmuesi fierak rikthehet në Kategorinë e Parë, nisin ofertat për të

Gëzim Hyska shihej si një nga talentet më premtues, e madje në moshën 18-vjeçare, bashkë me Realdo Filin ishin dy nga shënuesit më të mirë të moshave për Apoloninë U-19. Hyska shkoi në Ballsh, ndërsa Fili te Partizani…

Gëzim Hyska, sulmuesi tashmë 23-vjeçar ka pasur një karrierë në disa ekipe, si: Bylisi, Dinamo e Albpetroli apo dhe Naftëtari, në Kategorinë e Parë. Sulmuesi në gjysmën e dytë të sezonit të shkuar luajti me ekipin patosarak.

Për sulmuesin, tashmë kanë mbërritur edhe ofertat dhe bëhet fjalë për dy skuadra të Grupit të Jugut. “Po është e vërtetë që kam pasur oferta. Unë tashmë jam 23 vjeç dhe synoj që të luajë në Kategorinë e Parë. Jam futbollist i lirë dhe do të synoj një skuadër me pretendime të së Parës. Besoj se në fillim të korrikut do të kemë skuadrën time të re”, – tha Gëzim Hyska, sulmuesi shtatlartë në një prononcim për “Vipsport”.

E.S./Vipsport.al/