Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Spaleti: E ardhmja? Nuk po e mendoj, jam me kujtimin që kam pasur nderin të punoj te Interi

Luçiano Spaleti në dy vitet e fundit, arriti të kualifikonte Interin dy herë radhazi në Ligën e Kampionëve, kualifikim ky që mungonte prej vitesh. Megjithatë, drejtuesit e klubit duket se kërkojnë më shumë dhe vendosën të largonin Spaletin duke ia lënë vendin Kontes.

Megjithëse u largua, Spaleti kishte mbështetjen e tifozëve por mesa duket, edhe vetë trajneri ka kujtime të bukura. Spaleti ka dhënë një intervistë për mediat italiane ku ka folur për aventurën e tij zikaltër dhe të ardhmen.

“E ardhmja? Unë jam i nderuar që kam pasur mundësinë të punoj me Interin dhe është një eksperiencë, kujtimet e së cilës do t’i mbaj fort. Nuk dua të flas në këtë moment për të ardhmen. Interi ishte një klub shumë i mirë, me tifozë fantastikë dhe ku kishte mirëkuptim”, tha mes të tjerash Spaleti. /Erjon Allaraj-VipSport.al/