Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

“Shpërthen” sulmuesja e Brazilit: Ndeshja nuk është 90 minuta, qani në fillim që të qeshni në fund (VIDEO)

Brazili i dha lamtumirën Kupës së Botës për femra duke u mundur nga Franca me rezultatin 2-1 pas kohës shtesë. Në përfundim të ndeshjes, sulmuesja 33-vjeçare e Brazilit, Marta ka reaguar ashpër ndaj skuadrës së saj duke iu bërë me dije lojtareve se ndeshja nuk është vetëm 90 minuta. E cilësuar si futbollistja më e mirë në histori, Marta ka kërkuar nga futbollistet që të jenë më kërkuese.

“Është të duash më shumë, të stërvitesh më shumë, të shohësh për më shumë te vetja jote. Duhet të luash për 90 minuta dhe më pas 30 minuta të tjera. Kjo është ajo që po u kërkoj vajzave.

Nuk do të ketë gjithmonë një Formiga, nuk do të ketë një Marta, nuk do të ketë një Kristiane gjithmonë. Futbolli i femrave varet te ju. Mendoni për të, vlerësojeni! Qani tani dhe vetëm kështu mund të qeshni në fund”, tha Marta pas ndeshjes. /Erjon Allaraj-VipSport.al/