Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shorti i Ligës së Europës, ja kush janë kundërshtarët izraelit të Laçit

Verdikti i dalë nga goglat e hedhura në Nion të Zvicrës për turin e parë të Ligës së Europës, nuk ka qenë shumë favorizues për skuadrën e Laçit. Kurbinasit duhet të përballen me skuadrën izraelite të Hapoel Ber Sheva, e cila duhet thënë se ka koleksionuar një eksperiencë të madhe në kompeticionet europiane, teksa ka marrë pjesë në grupet e Europa League më parë, madje ka mposhtur edhe Interin.

Klubi izraelit është themeluar në vitin 1947 dhe më pas prej vitit 2007 ka si presidente biznesmenen Alona Barkat. Ndërkohë, trajneri i skuadrës izraelite është Barak Bakar, ndërsa në sezonin e fundit klubi e përfundoi kampionatin në vendin e tretë të renditjes. Stadiumi i skuadrës njihet si Turner Stadium dhe ka një kapacitet prej 16.126 vendesh, stadium të cilin klubi e përdor prej sezonit 2015-2016.

Deri më tani klubi ka fituar pesë herë titullin kampion, një herë Kupën dhe 4 herë Superkupën. Së bashku me skuadrën e Beitarit të Jeruzalemit janë ekipet e para që kanë luajtur në kompeticionet europiane. Ndërsa, me Hapoel Tel Aviv janë skuadrat e para që kanë luajtur së bashku në Kupën UEFA.

 

/Egi Çabeli-VipSport.al/