Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shorti i Champions League, ja kush janë rivalët e Shkëndijës së Tetovës

Ditën e sotme është hedhur shorti i turit të parë eliminator për Champions League. Pjesë e shortit ishte dhe skuadra shqiptare e Shkëndijes së Tetovës. Goglat iu kanë rezervuar tetovarëve një kundërshtar të kalueshëm, teksa do të luajnë dy takime përballë rivalëve nga Estonia, skuadrës së Nome Kalju. Por në një vështrim më të thelluar, kundërshtarët e Shkëndijes nuk kanë një histori të madhe në kompeticionet europiane.

Sa i përket kompeticionit të Champions League, kjo është hera e dytë për estonezët që kualifikuan, hera e parë ishte në vitin 2014. Ndërsa, si ekip Nome Kalju është themeluar në vitin 1997, teksa fillimisht është njohur me emrin Nome Jalgpalliklubi Kalju, ndërsa është klub i kryeqytetit, Talin. Ndërkohë, po në vitin 2014 ka ndryshuar , duke mbajtur emrin me të cilin njihet ditët e sotme, Nome Kalju. Sa i përket historisë në kampionat, më së shumti është një skuadër e cila ka milituar në ligat inferiore, ndërsa është pjesë e elitës prej vitit 2011.

Ndërkohë, ka arritur të fitojë dy herë kampionatin, ndërsa ka koleksionuar edhe një Kupë dhe Superkupë. Presidenti i ekipit është Kuno Tehva, ndërsa trajneri i tyre është rusi, Sergej Frantsev. Ndërkaq, ndeshjet e shtëpisë Kalju i luan në stadiumin Hiuu Stadion të Talinit. Stadiumi është inauguruar në vitin 1923 dhe është rikonstrukturuar në vitin 2002 dhe 2006 dhe mund të mbushet deri në 3000 vende, edhe pse kapaciteti zyrtar është 650 vende.

/Egi Çabeli-VipSport.al/