Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shkarkuan Murinjon, por Junajtid bazon merkaton te dëshirat e portugezit

Hoze Murinjo nuk arrita ta përfundonte siç mund ta kishte imagjinuar aventurën në krye të Mançester Junajtid. Tekniku luzitan u shkarkua për rezultatet e dobëta, ndërkohë që si pasardhës i tij u emërua Ole Gunar Solskajer. Megjithatë, pavarësisht startit të mirë, Solskjaer në fund nuk arrita ta kualifikonte skuadrën në Ligën e Kampionëve.

Në këtë mënyrë, tashmë djajtë e Kuq janë të fokusuar në m,merkato për të rikthyer edhe një herë ekipin mes pretendentëve në kampionat dhe pjesëmarrës në Europë. Por, strategjia e klubi duket të ketë ndryshuar teksa Junajtid nuk është i fokusuar vetëm te lojtarët me emër dhe famë, por edhe te talentet të cilët mund t’i sjellin freskinë në ‘Old trafford’.

Mirëpo, emrat e pikasur janë të zgjedhur pikërisht nga ish-trajneri Murinjo.  Kështu bëhet fjalë për dy objektiva të klubit si Rajs dhe Isa Diop, të 2 futbollistë të Uest Hemit, të cilësuar si lojtarë me të ardhme. Ndërkohë, në listë është dhe një tjetër kërkesë e Murinjos si mbrojtësi i Leisterit, Herri Mekguajër. Mesa duket në Mançester kanë vendosur të ndjekin këshillat e portugezit, pavarësisht se e shkarkuan.

/Egi Çabeli-VipSport.al/