Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shëtiti në tërë Superioren, provoi edhe Kosovën, shkodrani rikthehet në shtëpi

Ansi Nika ka luajtur që në moshën 19-vjeçare me kuqeblutë në elitë pas një sezoni si i huazuar te Ada pasi kishte dalë nga moshat kuqbelu. Më pas ka provuar që të luajë me Teutën, kukasin, laçin, Tiranën,  por edhe Gjilanin në Kosovë së fundmi.

Me sa duket, Nika mendon se ka ardhur momenti që të rikthehet dhe të kontribuojë në “shtëpinë” e vet. Ansi Nika ka qenë një nga mesfushorët e spikatur në elitë pak vite më parë. tashmë pritet që të ketë një bisedë mes tij dhe krerëve të klubit kuqeblu që ai të ulet dhe të firmosë në Shkodër.

Ansi Nika luan si mesfushor i avancuar nga të dyja krahët e sigurisht që eksperienca e tij do t’i shërbej Vllaznisë në elitë, ndonëse për Nikën ka edhe oferta nga skuadra të tjera të elitës dhe jo vetëm…!

E.S./Vipspsort.al/