Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Serbët konfirmojnë prapambetjen e tyre, djegin flamurin e Kosovës dhe kore kundër shqiptarëve

Është e njëjta histori sa herë tifozeria serbe mbush stadiumin, apo në këtë rast arenën e basketbollit. Të gjithë fillojnë koret raciste kundër shqiptarëve. Kështu ka ndodhur edhe në ndeshjen e basketbollit mes Crvena Zvezdës dhe Partizanit të Beogradit, e cila u shfrytëzua nga ultrasit për të shfaqur edhe një herë tjetër prapambetjen e tyre nacionaliste.

Ndërkohë, që këtë herë inatin e kishin edhe me Malin e Zi, i cili pranoi të luante kundër përfaqësueses së Kosovës në eliminatoret e Euro 2020.  Madje, në atë ndeshje trajneri dhe disa lojtarë serbe nuk pranuan të zbrisnin në fushë kundër Dardanëve.

Dhe në këtë takim të basketbollit nuk munguan edhe thirrjet kundër malazezëve. Ndërkohë, përveç thirrjeve të ultrasve, është djegur dhe flamuri i Kosovës. Një ngjarje e rëndë, e cila duhet ndëshkuar dhe nuk duhet anashkaluar, pasi racizmi është një akt i shëmtuar dhe i përsëritur në disa raste nga serbët.

/Egi Çabeli-VipSport.al/