Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Samuel Eto këshillon Salah: Duhet të shkojë në Spanjë, do ishte maksimumin

Mohamed Salah është lidhur shpesh me një transferim drejt kampionatit spanjoll teksa ka pasur kërkesa nga dy klubet më të mëdha si Reali apo Barcelona. Për të ardhmen e egjiptianit, ka folur së fundmi edhe Samuel Eto, i cili La Ligan e njeh mirë për shkak të kaluarës së tij te Real Madrid dhe Barcelona, edhe pse me ‘Los Blancos’ nuk arriti të ishte i rëndësishëm.

“ Reali më dha mundësinë për t’u larguar nga Afrika, por unë e njoh mentalitetin e Barcelonës dhe mendoj se do të ishte maksimumi për Salah. Nëse do të ketë mundësinë për të luajtur në një prej kampionateve më të mirë në botë, dhe Spanja është një prej tyre, atëherë duhet të firmosë për Barcelonën”, tha Eto.

Megjithatë, Salah duket se e ka vendosur edhe këtë sezon ta kalojë në Angli, me fanellën e Liverpulit dhe të shijojë statusin e kampionit të Champions League, teksa ishte një nga lojtarët më të rëndësishëm të të kuqve për triumfin në Europë.

/Egi Çabeli-VipSport.al/