Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Rrëfimi i Hleb: Ronaldinjo e Deko erdhën të dehur në stërvitje, Barça i shiti prej Mesit

Aleksander Hleb është një emër që nuk do të kujtohet edhe aq shumë nga tifozët e Barcelonës. Mesfushori shkëlqeu në vitet e tij me fanellën e Arsenalit dhe më pas u transferua te kalatanasit, por nuk la shenjë aty në sezonin e vetëm ku luajti 36 ndeshje me ta.

Megjithatë, ai sezon ka qenë shumë intensiv jo vetëm prej faktit se Barcelona fitoi çdo trofe të mundshëm, por edhe se filloi me largimet e emrave të njohur të këtij ekipi si Deko, Ronaldinjo, Zambrota e Turam, pas vetos që vendosi Guardiola. Hleb kujton se gjithçka mori shkas nga një incident i veçantë dhe se klubi kishte vepruar me shpejtësi për të larguar Lionel Mesin nga ndikimi i dkeq.

“Një ditë Ronaldinjo dhe Deko erdhën të dehur në stërvitje. A e dini pse i shiti Barcelona në vitin 2008? Sepse kishin frikë se do të humbnin kështu edhe Mesin që do të ndiqte shembullin e tyre”, shpjegoi Hleb në një emision televiziv në vendlindje.

Ai pranoi se asokohe nuk kishte dashur të bëhej pjesë e Barcelonës, por vendimet i kishte marrë dikush tjetër.”Unë nuk desha të transferohesha te Barcelona. Dëshiroja të qëndroja te Arsenali ose të shkoja te Bajern Mynih. Por menaxheri im insistoi pasi e kishte telefonuar Guardiola dhe në fund…”. tha Hleb për etapën e tij të shkurtën në Spanjë. /vipsport.al/