Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ronaldo ftoi De Ligt te Juventus, Barcelona i përgjigjet me “presidentin” Pike

Telenovela De Ligt vazhdon të mbajë ende në ankth Juventusin, edhe pse ka një akord me futbollistin e përfaqësueses holandeze, i cili ka shkëlqyer që në moshë të re në radhët e Ajaksit. Sipas mediave italiane, juventinët po nguten që të mbyllin sa më shpejt gjithçka, për të evituar surpriza, pasi me sa duket Barcelona nuk ka hequr dorë nga mbrojtësi, ashtu si PSG.

Katalanasit mendohej se ishin tërhequr nga gara për të, pasi nuk kishin ndër mend që ta paguanin rrogën që i afrohej apo kalonte 10 milionë eurot në vit, siç është e gatshme skuadra italiane. Kjo e fundit kishte “tunduar” De Ligt me një ftesë direkte në fushë nga Kristiano Ronaldo dhe një gjë të ngjashme duket se kanë bërë edhe katalanasit, pas një takimi që De Ligt kishte me “presidentin jozyrtar”, Zherard Pike.

Si holandezi, ashtu edhe futbollisti spanjoll janë me pushime në Bahamas me familjet përkatëse dhe sipas “Mundo Deportivo” janë takuar atje dhe kanë diskutuar bashkë rreth të ardhmes së lojtarit. Pike është ai përkrah të cilit De Ligt do të luante nëse do të zgjidhte katalanasit si dhe ka një peshë shumë të madhe në klubin ku edhe sponsori zyrtar është afruar falë lidhjeve personale që ka krijuar ai. Ndaj takimi mes palëve nuk duhet cilësuar kurrë si një shkëmbim rastësor, pasi pesha e Pike te Barcelona është shumë më e madhe se thjesht roli i tij në fushën e lojës.

Në këtë këndvështrim e shohin edhe në Spanjë, ku janë të bindur se Pike është munduar që të bindë De Ligr t’i thotë “po” një oferte më të ulët ekonomike, por që do ta ndihmonte më shumë si futbollist. /vipsport.al/