Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Rikthim në Serinë A për Memushajn? E ndjek një nga klubet me trofe ndërkombëtarë

Ledian Memushaj shkëlqen sa herë vesh fanellën e Peskarës dhe kjo është kuptuar më së miri kur ai u kthye në radhët e këtij klubi në edicionin e fundit, pas një eksperience jo edhe aq të suksesshme te Benevento. Mesfushori shqiptar u kthye  përsëri në një lider me lojën e tij dhe 10 asistet gjatë kampionatit e bënë atë një nga protagonistët e Serisë B.

Pikërisht kjo formë, ka tërhequr vëmendjen e klubeve të tjera, të cilat duke parë se Peskara nuk arriti të ngjitet në elitë, e tundojnë me mundësinë ndoshta të fundit të futbollistit shqiptar për të luajtur në Serinë A. Sipas mediave italiane, për lojtarin tani ka filluar të interesohet një klub me shumë emër, në Itali e Europë. Bëhet fjalë për Parmën, skuadër e cila në të kaluarën ka fituar 2 Kupa UEFA e Kupën e  Kupave,  por që nga fillimi i viteve 2000 ka kaluar shumë peripeci financiare.

Trajneri Roberto D’Aversa, që nga vitit 2016 ka arritur t’i japë qëndrueshmëri ekipit dhe ta kthejë në Serinë A, duke kombinuar veteranët me emra të rinj, një projekt që deri tani i ka garantuar mbijetesën. Klubi shpreson të vazhdojë në këto hapa ndaj po kërkon “veteranët” e radhës që mund të ndihmojnë të rinjtë të rriten dhe në këtë mes, emri i piketuar është ai i Memushajt. Sipas mediave në Itali, D’Aversën e tërheq shumë loja e mesfushorit shqiptar, të cilin e sheh ideal për të luajtur para mbrojtjes dhe për të organizuar manovrën e skuadrës së tij. Ndaj nuk është çudi që shumë shpejt të ketë një ofertë konkrete për lojtarin i cili ka kontratë edhe për një vit me Peskarën. /vipsport.al/