Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Riberisë nuk i hiqet nga mendja Topi i Artë: Ishte padrejtësia më e madhe në karrierë

Frenk Riberi tashmë ka mbyllur pas 12 viteve aventurën me Bajernin e Mynihut, ndërsa është në pritje të një oferte e cila do t’i japë stimulin e duhur për të vazhduar në moshën 36-vjeçare. Ndërkaq, në një intervistë për L’Equipe, francezi ka rikthyer edhe një herë në memorie çmimin e Topit të Artë në vitin 2013.

Vit në të cilën, sulmuesi udhëhoqi Bajernin në triumfin e Champions League, megjithatë sërish ky fakt nuk mjaftoi që në fund Riberi të shpallej fituesi i çmimit prestigjioz individual, teksa u mposht në atë garë nga Kristiano Ronaldo. Riberi është shprehur se ajo është padrejtësia më e madhe që i është bërë ndonjëherë.

“ Ka qenë më shumë se thjesht një zhgënjim, ka qenë padrejtësia më e madhe në karrierën time. Dhe jo vetëm për mua por edhe për shumë persona të tjerë. Isha më i miri në atë vit dhe sërish përfundova i treti. Nuk i kisha asgjë zili ndaj Mesit dhe Ronaldos në atë vit. E them me shumë përulësi sepse kjo është e vërteta”, u shpreh Riberi.

/Egi Çabeli-VipSport.al/