Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Prej 21 vitesh në Europë dhe në mes të kampionatit, kush është Ventspils që rivalizon Teutën

Për publikun shqiptar emri i Ventspils është i njohur që prej sezonit të kaluar, skuadra letoneze u përball me Luftëtarin në dy ndeshje që do të hyjnë në histori për mënyrën e turpshme se si u paraqitën për herë të parë gjirokastritët të cilët tanimë janë nën hetim nga UEFA për dyshimin e trukimeve të ndeshjeve.

Por rivali i këtij edicioni i Teutës në Europë, ka një histori të gjatë në Kupat e Europës, ku luan prej 20 vitesh radhazi dhe ky do të jetë edicioni i 21-të në të cilin marrin pjesë. Arritje sigurisht e shkëlqyer për një klub të krijuar vetëm 22 vite më parë. Fituesi i 6 titujve kampion dhe 7 Kupave, Ventspils u bë skuadra e parë letoneze që merrte pjesë në fazën në grupe të Ligës së Europës, në sezonin 2009-2010, duke marrë atje barazime ndaj të tre ekipeve që kishte përballë: Herta Berlin, Herenven dhe Sporting Lisbonë.

Në vitet e fundit, në pjesëmarrjet në Ligën e Europës, Ventspils ka kaluar rregullisht turin e parë por është ndalur në të dytin. Në renditjen aktuale të UEFA-s, është e 257-a me koeficientin 5,350.

Disavantazhi që ka Teuta në krahasim me Ventspils, është se aktualisht në Letoni po luhet kampionati i futbollit. Pas 15 ndeshjeve të para të këtij sezoni, Ventspils është në vendin e 5-të, me 20 pikë. Me pak fjalë, ndeshjet e Europës e gjejnë këtë skuadër në mes të sezonit e dukshëm me një avantazh të ndjeshëm në përgatitje fizike në krahasim me Teutën. /vipsport.al/