Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Prapakthehu në Korçë? Skënderbeu: Shehu nuk largohet me një intervistë

Pak ditë më oarë gjatë një emisioni në Supersport, trajneri Orges Shehi njoftoi largimin nga klubi i Skënderbeut, pas vetëm një viti eksperience si teknik i korçarëve. Mirëpo, Shehi ishte më shumë se thjesht trajner te bardhekuqtë duke pasur parasysh vitet e tij si lojtar me Skënderbeu, kohëra të cilat ishin të mbushura me suksese, trofe dhe paraqitje në fazën e grupeve të Ligës së Europës.

Sigurisht, nuk ishte mënyra më e mirë për të përcjellë Shehin, teksa ish-portieri konsiderohet legjendë e klubit. Para pak minutash, vetë klubi korçar nëpërmjet faqes zyrtare në Facebook ka njoftuar se Shehi nuk mund të largohet me një intervistë nga Skënderbeu dhe se me ish-portierin klubin juglindor nuk e lidh vetëm kontrata.

“Një ikonë, legjendë…
2 pjesëmarrje në grupet e Europa League, një play-off në Champions League, dhe 1 play-off në Europa League. 7 tituj kampion, 3 superkupa dhe një Kupë Shqipërie. 9 vite bardhekuq, lider brenda dhe jashtë fushe. Fjalët janë të tepërta, nuk ka arsye për të reaguar, Orges Shehin nuk e lidh kontrata me Skënderbeun por 9 vite plot suksese, emocione dhe dashuri.

Orges Shehi nuk mund të largohet me një intervistë nga Korça dhe padiskutim mbetet një aset dhe pjesë e pandarë e klubit…”, shkruhej në reagimi e klubit. Mbase në Korçë po përgatisin një lamtumirë siç i shkon për shtat Shehit apo ndoshta, një rikthim i mundshëm? Mbetet për t’u parë në ditët në vijim.

/Egi Çabeli-VipSport.al/