Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Pogba lëshon sinjalin e radhës: Është koha për një sfidë të re

Pol Pogba është çdo ditë në qendër të vëmendjes, teksa futbollisti largohet gjithnjë e më shumë nga Mançester Junajtid. Reali i Madridit, me trajnerin Zidan po këmbëngulin për mesfushorin, i cili do të ishte ‘galaktiku’ i radhës në këtë merkato për ‘Los Blancos’.

Sakaq, nga ana tjetër është ish-klubi i Pogba, Juventusi. Me bardhezinjtë francezi ka kaluar momente fantastike dhe ishte pikërisht koha e kaluar në Torino, që e shndërroi në një fenomen. Megjithatë, vetë Pogba nuk jep asnjë indicie se ku mund ta vazhdojë karrierën, pasi lamtumira nga ‘Old Trafford’ duket e sigurt me 26-vjeçarin që është shprehur se është koha e duhur për një eksperiencë të re.

“ Kam kaluar 3 vite në Mançester, kam kaluar mirë, ndërsa si të gjithë kam pasur momente të këqija dhe të mira. Ky ishte sezoni më i mirë për mua, mendoj se kjo mund të jetë koha e duhur për të provuar një sfidë të re diku tjetër”, tha Pogba.

/Egi Çabeli-VipSport.al/