Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Platini merr frymë lirisht, ish-presidenti i UEFA-s fiton lirinë në orët e para të mëngjesit

Ditën e djeshme, një nga lajmet më të bujshme ishte arrestimi i ish-presidentit të UEFA-s Mishel Platini. Ndalimi i francezit kishte të bënte me përcaktimin e zhvillimit në Katar, teksa pretendohet se ish-presidenti ka favorizuar në mënyrë të parregullt Katarin. Megjithatë, në orët e para të mëngjesit, Platini është lënë i lirë.

Në një prononcimi, ish-futbollisti i Kombëtares së Francës dhe Juventusit, u shpreh se investigatorët e kishin pyetur jo vetëm për Botërorin në Katar por edhe Euro 2016 dhe Kupën e Botës 2018, ndërkohë që Platini se kjo situatë i dhemb shumë. “ Të dhemb shumë kjo situatë, për gjithçka që mendoj dhe çdo gjë që kam bërë. Të dhemb, megjithatë ata bënë punën e tyre dhe ne u munduam t’i përgjigjeshim të gjitha pyetjeve”, tha Platini.

Ndërkohë, Platini po hetohet edhe për një drekë misterioze në atë kohë së bashku me ish-presidentin e Francës, Nikola Sarkozi me Emirin e Katarit dhe ministrin e jashtëm të Katarit, pak çaste para se të akordohej Katari si mikpritësi i Kupës së botës në vitin 2022. Ndërkaq, avokati i Platinisë ka mohuar të gjitha akuzat, teksa është shprehur se klienti i tij është i pafajshëm nga të gjitha akuzat.

/Egi Çabeli-VipSport.al/