Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Pas Bares dështon edhe Manaj, kthimi në La Liga duket shumë larg

La Liga nuk do të jetë e thjeshtë për t’u fituar nga Keidi Bare dhe Rei Manaj, pasi të dy futbollistët aktualisht duket se as nuk mund të arrijnë finalen e play-off për të përcaktuar ekipin i cili në edicionin e ardhshëm do të luajë në elitën e futbollit spanjoll.

Pas humbjes 4-2 të Malagas një ditë më parë, sot e kishte radhën Albacete e Rei Manajt që të mundej 2-0 në fushën e Majorkës në takimin e parë. Sulmuesi shqiptar ishte titullar në këtë sfidë dhe provoi në çdo mënyrë që të gjente rrjetën, por pa pasur sukses.

Rastin më të mirë e kishte në fundin e pjesës së parë, kur me zgjuarsi ekzekutoi një goditje dënimi duke kaluar topin poshtë barrierës, por nuk ia doli të gëzonte pasi sfera u devijua me vështirësi nga mesfushori Salva Sevija. Më pas, në pjesën e dytë, në favor të tij nuk u akordua as një penallti pas një mbajtje në zonë.

Manaj la fushën e lojës me rezultatin 1-0 për vendasit në minutën e 67, ndërsa disa minuta më parë edhe ishte ndëshkuar me karton të verdhë. Por skuadra e tij nuk arriti të prodhonte më shumë në fazën ofensive. Përkundrazi, pësoi golin e dytë para mbylljes së ndeshjes duke e bërë më të vështirë misionin e përmbysjes në ndeshjen e kthimit. /vipsport.al/