Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Omuri: Pseudotrajnerët e lanë Bathën larg Tiranës, jo merkato për të mbushur rreshtat

Bedri Omuri, një nga emrat më të njohur të historisë së Tiranës ndër vite, mendon se bardheblutë nuk janë ende aty ku pritet nga ata, edhe pse kanë filluar këtë verë me vrull duke afruar emra të njohur për Superioren si Kale, Torasa e Batha.

Sipas Omurit, i cili ka drejtuar Bathën në radhët e ekipit të të rinjve të Tiranës, është pikërisht ky i fundit ai që duhet vlerësuar më shumë nga tifozeria pasi prej vitesh duhej të kishte qenë pjesë e skuadrës bardheblu.

“Me emra duket mirë për momentin por prapë disa lojtarë nuk duket se janë të përshtatshëm për te Tirana. Duhet t’i heqin dhe jo të marrin sa për të mbushur rreshtat. Ata kanë qenë shumica te Vlora por përveç Bathës pjesa tjetër nuk më duken për Tiranën.

Batha ka qenë lojtar shumë i mirë, më bënte çudi që e shihja në rol tjetër në vitet e fundit. Ai ka qenë golashënues e organizator shumë i mirë, ka rol të ri, nuk e di pse në ekipet ku ka qenë. Shpresoj që me Tiranën të shfaqet më mire se me të tjerët. Reagimi i Tifozëve? Ai ka qenë pjesë e Tiranës, futbolli është profesionist sot. Duhej të ishte te duhej të ishte te Tirana prej kohësh, por u bë padrejtësi dhe e neglizhuan. Rubio e pëlqeu shumë atë vit, por pastaj erdhën disa pseudotrajnerë dhe nuk e morën”, shpjegoi Omuri për RTSH.

Sipas tij, merkatoja bardheblu duhet bërë e kujdesshme e sidomos u duhet dhënë një dorë talenteve që po dalin nga akademia e klubit. “Mendon se më shumë duhen mbrojtës, një mesfushor e dy sulmues të rinj, Ngo mund të jetë pjesë, por jo alternativë kryesore. Ka elementë cilësore te të rinjtë e paratërinjtë, Kush ka luajtur ka bërë shumë mirë dhe duhen përkrahur”, tha ish-futbollisti i njohur i bardhebluve. /vipsport.al/