Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ofertë e majme nga kontinenti aziatik, sulmuesi i Kombëtares përfundon në Kore

Pak ditë më parë, Ahmat Grozni vendosi të linte të lirë sulmuesin Bekim Balaj duke mos ia rinovuar kontratën. Kjo ka bërë që sulmuesi shkodran të mendojë për të ardhmen duke qenë se ka oferta si Kategoria Superiore ashtu edhe nga jashtë por duket e pamundur që të rikthehet në Shqipëri.

Sipas asaj që raporton “Telesport”, Balaj ka marrë një ofertë të majme nga kontinenti aziatik dhe me shumë gjasa do të transferohet në Koreja. Aktualisht nuk bëhet publik emri i klubit dhe oferta e mbërritur te sulmuesi shkodran, megjithatë bëhet fjalë për një kampionat që po investon për të rritur nivelin dhe pagat janë goxha të larta.

Balaj e mbylli kampionatin në Rusi me gola dhe asiste megjithatë nuk mjaftuan që klubi të rinovonte kontratën e tij ashtu siç bëri me Odise Roshin. Mbetet të shihet tashmë nëse sulmuesi i Kombëtares do të pranojë apo jo ofertën nga Koreja e largët. /Erjon Allaraj-VipSport.al/