Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Një tjetër titullar gati të lërë Vllazninë, ja cila skuadër e do në Kosovë

Vllaznia ende nuk po lëviz për sezonin e ri dhe kjo situatë e dy viteve të fundit nuk është parë kurrë, në dekadat e fundit në futbollin shkodran. Të gjithë në Shkodër duan që të ndërtojnë një ekip me ambicie për vitin që vjen, por kjo do të varet shumë edhe nga zgjedhjet elektorale.

Deeri më tani, nga shkodranët janë larguare disa lojtarë që kanë luajtur edhe si titullarë dhe e kanë konfirmuar zyrtarisht divorcin me kuqeblutë dhe bëhet fjalë për Zeqaj e Ignat në mbrojtje, Eziamaka, Bilali e ndonjë tjetër.

Por, duket se është një nga kualitetet e Vllaznisë në vitet e fundit, mesfushori që u natyralizua edhe si mbrojtës në dy sezonet e fundit në Shkodër, Alsid Tafili që ka marrë oferta nga Kosova. E madje është skuadra e Prishtinës dhe trajneri Mirel Josa ai cili e do lojtarin në skuadrën e vet.

E.S./Vipsport.al/