Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Një aventurë e re për Klevis Dalipin, pas 7 vitesh i jep lamtumirën Partizanit

Klevis Dalipi ka vendosur që të nisë një aventurë të re si trajner larg klubit të Partizanit, pjesë e të cilit ka qenë prej shumë vitesh. Ka qenë pikërisht ish-mesfushori elbasanas ai që ka bërë të ditur nëpërmjet rrjeteve sociale se aventura e tij te të kuqtë përfundonte këtu.

“Për 7 sezone kam qenë pjesë e strukturës së Partizanit duke e përfaqësuar këtë klub me dinjitet e profesionalizëm. Gjithmonë ka një fund dhe një fillim të ri… Falënderoj familjen Partizani, Presidentin dhe Tifozët”, ishte mesazhi i lamtumirës i Dalipit nga klubi i kuq.

Nga viti 2016, deri në vitin 2018, Dalipi ishte pjesë e stafit teknik të klubit, si asistent-trajner, apo edhe si trajner emergjence në radhët e të kuqve, duke drejtuar disa herë ekipin e parë në periudha “tranzicioni”. Në vitin e fundit ai kaloi si trajner në akademinë e të kuqve, ndërsa tanimë ka vendosur që të vazhdojë karrierën larg klubit kryeqytetas. /vipsport.al/