Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Në Kosovë janë të bindur për Seferin: Zgjedhja e tij është Shqipëria, nuk e kemi kontaktuar

Taulant Seferi do të mbetet një futbollist i Shqipërisë dhe këtë e ka treguar shpesh herë vetë futbollisti nga Kumanova, i cili ka qenë edhe kapiten i Shpresave kuqezi. Natyrisht që Maqedonia e Veriut e konsideron një futbollist të rëndësishëm dhe e ka kontaktuar disa herë, por telefonatave maqedonase, Seferi u është përgjigjur negativisht.

Së fundmi, në skenë ka dalë edhe emri i Kosovës dhe mundësia që Seferi mund të ketë për të luajtur me “Dardanët”. E gjitha kjo, duket se është vetëm një spekulim dhe këtë e ka zbuluar vetë menaxheri i Kosovës, Bajram Shala që në një intervistë për “Gazeta Olle” u shpreh se Seferi e ka bërë zgjedhjen e tij.

“Kosova nuk e ka kontaktuar asnjëherë Taulant Seferin për të qenë pjesë e Kombëtares A, pasi që ai është pjesë e Shqipërisë dhe ne e respektojmë këtë zgjedhje të tij. Nuk e di nga kanë dalë këto fjalë, por nëse janë vetëm sa për presion ndaj Shqipërisë, atëherë mendoj se ka ardhur koha që presione të tilla të ndalën qoftë ndaj Kosovës, qoftë ndaj Shqipërisë dhe futbollistët duhet të mësohen të presin momentin e tyre për të cilën do Kombëtare.

Përtej kësaj, ai e ka shfrytëzuar një here të drejtën e ndërrimit të ekipit Kombëtar, kur ka vendosur të lërë Maqedoninë për Shqipërinë dhe juridikisht nuk mundet të luaj për një kombëtare të tretë”, u shpreh Shala. /Erjon Allaraj-VipSport.al/