Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Murinjo hedh poshtë hipotezën Njukasëll: Vendi i tetë nuk bën për mua, dua të fitoj

Hoze Murinjo është në kërkim të skuadrës së re, teksa luzitani shpeshherë ka përmendur se këtë sezon do të rikthehet në krye të një skuadre. Ish-trajneri i Mançester Junajtid është duke pritur ofertën e duhur, ndërsa së fundmi Murinjo është përfolur se mund të merrte postin e lënë bosh nga Rafa Benitez te Njukasëll.

Por, ka qenë vetë portugezi i cili ka larguar të gjitha opsionet për të marrë drejtimin e ‘qymyrxhinjve’, kjo pasi trajneri kërkon të marrë timonin e një ekipi ku mund të fitojë dhe jo të përfundojë në vendin e tetë.

“ Nëse dikush më ofron një kontratë të mrekullueshme 10-vjeçare dhe objektivi i skuadrës është të përfundojë në gjysmën e parë të klasifikimit, apo në vend të shtatë, të tetë, të nëntë, atëherë nuk ka problem, por nuk bën për mua. Kjo është natyra ime, objektivi im i parë është të luftoj për të fituar. Kam nevojë për një projekt e në të cilin sensacioni të jetë ai i të luajturit për të fituar”, tha Murinjo.

/Egi Çabeli-VipSport.al/