Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mundësi e artë për mesfushorin e Shpresave, mund të punojë me legjendën e Barcelonës

Një nga afrimet e reja në ekipin kombëtar të Shpresave, ishte mesfushori i talentuar Kleandro Lleshi që aktivizohet në Spanjë me ekipin e Leganes b, por që stërvitet në mënyrë të vazhdueshme me ekipin e parë. Mesfushori kuqezi që këtë sezon u trajnua nga trajneri Çema Riko, këtë sezon mund të ketë mundësinë të punojë me një legjendë të futbollit spanjoll.

Mediat spanjolle raportojnë se drejtimin e Leganes B, mund ta marrë ish-portieri i Barcelonës dhe Spanjës, Viktor Valdes. Legjenda e futbollit spanjoll që ka fituar gjithçka me fanellën blaugrana ka si objektiv primar të furnizojë me futbollistë ekipin e parë të Leganesit.

Puna e paraardhësit të tij Riko, që së fundmi ka dhënë dorëheqjen është vlerësuar disi në Spanjë pasi nga Leganes B janë disa futbollistë që stërviten me ekipin që militon në La Liga. Aviles, Kleandro Lleshi, Jaguar dhe David Tejero janë lojtarët që kanë spikatur më shumë te Leganes B dhe sezonin që vjen, pritet të debutojnë edhe në La Liga.

Lleshi ishte pjesë e Shpresave në ndeshjet e fundit të Shqipërisë U21, ku në Turqi luajti për disa minuta ndërkohë që u aktivizua titullar në miqësoren ndaj Uellsit, aty ku mbeti i dëmtuar dhe u detyrua të largohej që në pjesën e parë. /Erjon Allaraj-VipSport.al/