Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Milani zyrtarizon “Zvone”: I shkova Maldinit në shtëpi në mes të natës, Infantino është interist

Milani i ri është në duart e Paolo Maldinit dhe Zvonimir Boban. Projekti për të cilin flitej prej kohësh, ashtë zyrtarizuar sot me ndryshimin e kompetencave të ish-mbrojtësit si dhe afrimin e ish-mesfushorit i cili ka braktisur punën e tij në FIFA.

Me një njoftim zyrtar, klubi bëri të ditur se drejtori i ri teknik i Milanit do të ishte Paolo Maldini, ndërsa Shefi i Zyrës së Futbollit do të ishte Zvonimir Boban. Pak momente para njoftimit të klubit, ishte vetë FIFA që doli me një deklaratë zyrtare duke konfirmuar largimin e ish-futbollistit kroat nga strukturat drejtuese të saj.

“Jam shumë i lumtur që kthehem përsëri te Milani im i dashur, duke u munduar të jap kontributin tim për ta kthyer aty ku e meriton të jetë. Duhet të jetë një klub protagonist e fitues, pasi kjo është natyra e vetme e historisë së tij.

Kur Paolo më telefonoi për të mësuar gatishmërinë time, i hipa makinës dhe shkova në Milano në shtëpinë e tij, në mes të natës, për të kuptuar se si ishin gjërat. Pasi fola me Ivan dhe me drejtuesit, gjithçka ishte e qartë dhe ja ku jam, në klubin që dashuroj dhe në vendin që më ka dhënë shumë. Shpresoj të shpërblej këtë besim. Dua të falënderoj edhe presidentin e FIFA-s, Xhani Infatino, i cili edhe pse interist, ishte një mik i vërtetë dhe kuptoi që kjo ishte një thirrje e ngjashme me atë të tijën tre vite më parë. E pamundur t’i thuash jo”, ishin fjalët e Boban pas zyrtarizimit. /vipsport.al/