Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Milani zyrtarizon Xhampaolon, por klubi nuk i ofroi kontratë afatgjatë

Milani i ka dhënë fund pritjes dhe sot më në fund ka bërë zyrtar emërimin e Marko Xhampaolos si trajneri më i ri i kuqezinjve. Tekniku kishte gjetur akordin prej kohësh me skuadrën kuqezi, por priste më parë formimin e stafit të plotë drejtues të klubit me emërimet e Maldinit e Boban si dhe vendosjen e piketave për merkaton.

Mendohej se Xhampaolo do të ishte emri i duhur për një cikël të ri, por te Milani janë treguar shumë të kujdesshëm dhe ish-trajnerit i është besuar vetëm një kontratë dyvjeçare, deri në qershorin e vitit 2021 me mundësinë më pas për të rinovuar marrëveshjen.

“Milani komunikon se duke nisur nga 1 korriku 2019, do t’i besojë drejtimin teknik të skuadrës së parë Marko Xhampaolos, nëpërmjet një kontrate me klubin kuqezi deri në qershorin 2021, me një opsion rinovimi për deri në qershorin 2022.

Marko Xhampaolo ka koleksionuar 270 pankina në Serinë A, 324 në total duke konsideruar të gjitha kompeticionet. Ka nisur karrierën si trajner në vitin 2000 te Peskara, duke marrë Master për trajner në Koverçiano në vitin 2007. Ka drejtuar klube të ndryshme mes të cilave Kaljari, Siena, Katania, Çezena, Breshia e Empoli. Nga vera e vitit 2016 kishte një eksperiencë pozitive në drejtimin e Sampdorias. Ai do të nisë punën me ekipin e parë që nga 9 korriku, dita e stërvitjes së parë sezonale në Milanelo”, shkruhej në njoftimin e klubit italian. /vipsport.al/