Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mendja jo vetëm te transferimet e merkatos, Tirana rinovon kontratën e Eni imamit

Drejtuesit e Tiranës kanë nisur nga puna për të përforcuar dhe për të rikthyer ekipin sërish mes vendeve më të larta të renditjes. Bardheblutë zhgënjyen edhe këtë sezon, teksa siguruan mbijetesën në Superiore vetëm në javën e fundit, ndërsa u mposhtën në finalen e Kupës ndaj Kukësit.

Megjithatë, tashmë sezoni i kaluar është lënë pas dhe klubi kërkon të rikthehet në maja. Pas tre afrimeve në merkato si Elton Kale, Agustin Torasa dhe Idriz Batha, tashmë 24-herë kampionët e Shqipërisë kanë nisur nga puna për të rinovuar edhe me disa prej titullarëve të rëndësishëm në vitin e kaluar.

Kështu, së fundmi ka qenë mbrojtësi Eni Imami, i cili ka rinovuar kontratën me Tiranën, pasi mbrojtësit i kishte skaduar kontrata një vjeçare në fundin e sezonit, megjithatë ka pasur mundësinë për ta vazhduar edhe një tjetër sezon. Në këtë mënyrë, Imami do të përfaqësojë ngjyrat bardheblu edhe për sezonin e ri.

/Egi Çabeli-VipSport.al/