Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mbrojtësi i Kukësit i bashkohet Gjimshitit me shokë, merr titull nderi në Kosovë

Mbrojtësi i Kukësit, Faton Xhemaili ishte ndër të vetmit shqiptarë që luante në kampionatin serb dhe vendosi të luante me Shqipërinë U21, duke bërë jo pak bujë në Serbi. Mbrojtësi nga Kosova që karrierën e tij e nisi në Serbi, nuk e harroi asnjëherë prejardhjen dhe tashmë luan në Shqipëri me Kukësin.

Mbrojtësi 20-vjeçar ka marrë ditën e sotme një titull nderi në Kosovë me motivacionin “Ambasador i Luginës”. Xhemaili së bashku me futbollistë si Berat Gjimshiti, Gjelbrim Taipi, Shqiprim Taipi e Arbnor Fejzullahi, kanë qenë padyshim një imazh për promovimin e kësaj zone shqiptare. Titulli u është dhënë nga vetë kryetari i Luginës së Preshevës, Ragmi Mustafa.

“Sot, pata nderin dhe kënaqësinë në cilësinë e kryetarit të Këshillit Kombëtar Shqiptar të ndajë titullin “Ambasador i Luginës” për përfaqësimin dhe promovimin e vendlindjes me forcën e shembullit të tyre.

Emra që janë sinonim i profesioneve që ushtrojnë. Shefat Isufi, Berat Gjimshiti, Arbnor Fejzullahi, Gjelbrim Taipi, Samir Ramizi, Faton Xhemaili, Leotrim Pajaziti, Shqiprim Taipi.

Këta janë heronjtë dhe krenaria e Luginës së Preshevës.

Me përkushtimin e pashoq dhe angazhim e paepur kanë dëshmuar se të pamundurën e kanë bërë të mundur.

Luginën e Preshevës e kanë ngritur në majat më të larta të garave në arenën ndërkombëtare. Po frymëzojnë gjeneratat e së ardhmes në Luginë të Preshevës dhe jo vetëm .

Në vazhdimësi do të e ndajmë këtë dekoratë edhe për gjithë heronjtë tjerë të talentuar që po tregojnë potencialet e jashtëzakonshme botës”, shkruhej në mesazhin e kryetarit Mustafa. /Erjon Allaraj-VipSport.al/