Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Marini zbulon të vërtetën për vëllanë e Ekubanit: Jemi në bisedime për huazime të bujshme

Menaxheri i disa prej futbollistëve në Kategorinë Superiore, Elton Marini u shpreh në emisionin “Rubrika Sportive” se ka bisedime mes disa klubeve të Superiores dhe futbollistëve si Ekuban për huazimin e tyre. Ai sqaroi edhe të vërtetën në lidhje me lajmin që sillte vëllanë e Ekubanit te Partizani.

“Jemi në bisedime ne 2-3 ekipe për huazime të të njëjtës formë si me Ekuban. Kërkesat e klubeve janë dhe është proces me detaje delikate. Duhet të dakordësohen 3 palë dhe shpresoj të jetë drejtimi i duhur për ekipin më këmbëngulës.

E vërteta me vëllanë e Ekubanit është më ndryshe duke qenë se ai është i përqendruar më shumë te studimet dhe jo te futbolli. Nuk e di kush e nxori si lajm, por është plotësisht i pavërtetë. Ai u huazua vjet te një skuadër dhe nuk luajti për asnjë moment pasi është student. Partizanit i kam propozuar një futbollist por të shohim.

Kukësi? Ripërsëris se Rexhinaldo quhet humbje pasi u përshtat me Shkurtajn dhe është lojtar që pavarësisht se ka ardhur vonë, e njeh kampionatin shqiptar. Nuk ka pasur probleme dhe garantonte gola. ka bërë mirë që ka marrë Kitanovskin pasi ka cilësi ndërsa Musta është si lojtar xhol dhe Gjoka e njeh. Cema është i ri ku do bazohen për të ardhmen dhe nuk është se kanë mbaruar pasi Gjici është kërkues. Kanë qenë në bisedime me një lojtar nga Superiorja dhe po shohin jashtë. Merkatoja e Kukësit do të jetë e nxehtë”, tha Marini. /VipSport.al/