Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Manaj e ka me gjyqtarin: U gabua, penalltitë duhen vërshëllyer

Rei Manaj ka dalë nga fusha e lojës mbrëmë i pakënaqur me gjyqtarin e ndeshjes që Albacete humbi 2-0 ndaj Majorkës. Sulmuesi i përfaqësueses shqiptare u rrëzua në zonë në fillimin e pjesës së dytë. Për shumëkënd ishte penallti, por jo për gjyqtarin e sfidës, i cili bëri shenjë që loja të vazhdonte.

“Luajtëm kundër Malagas javën e kaluar dhe nuk na dhanë penallti. Edhe këtë herë ishte njëlloj. Ndeshjet fitohen edhe falë penalltive, duhet që t’i vërshëllejnë kur janë të tilla. Gjyqtari u gabua, por edhe ne duhet të flasim në fushë e lojës”, tha Manaj para mediave pas duelit të parë të play-off për ngjitjen në La liga,.

Një humbje e tillë komplikon ndjeshëm ecurinë e ekipit, por Manaj është i sigurt se skuadra do të reagojë.

“Askush në dhomat e zhveshjeve nuk është dorëzuar. Jemi të bindur se të dielën mund ta mposhtim Majorkën. Të rikuperojmë dhe të bëhemi gati pasi të dielën do të luajmë një ndeshje shumë të rëndësishme”, deklaroi ai. /vipsport.al/