Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mallkimi i numrit 7 te Mançester Junajtid, 15 gola në 10 vjet pas largimit të Ronaldos

Mund të quajmë pa frikë “mallkimi i numrit 7“. Për Mançester Junajtid, nga viti 2009, kur u largua Kristiano Ronaldo, kushdo që e ka veshur fanellën me këtë numër, ka qenë protagonist në sensin negativ.

Asi portugez e ka veshur fanellën e “Djajve të kuq” nga 2003-shi në 2009-ën, duke shënuar 84 gola në 6 sezone me fanellën historike, që para tij e kanë veshur kampionë kalibri si Best, Robson, Kantona dhe Bekham. Por nga ikja e Ronaldos, i cili kaloi te Real Madrid, çdo lojtar që ka veshur këtë fanellë, ka dështuar. Janë 5 lojtarë, që të gjithë bashkë në këto 10 vite kanë shënuar vetëm 15 gola.

Nga ata që janë paraqitur më keq me 7-ën e Mançesterit, është Aleksis Sançez, ish-lojtari i Barcelonës dhe Udinezes, si dhe Memfis Depai. I pari ka shënuar 3 gola, kurse i dyti 4 gola. Ai që nuk ka të bëjë fare me numrin 7 të Mançesterit, është Antonio Valencia. Vetëm një gol për të dhe më pas fanella numër 25.

Angel Di Maria ka qenë një nga afrimet më të kushtueshme të Mançester Junajtid. Për të u paguan 59 milionë stërlina, por argjentinasi shënoi vetëm 2 gola. Majkëll Ouen ishte i pari që veshi këtë fanellë pas Ronaldos, por shënoi vetëm 5 gola në 2 sezone, në 31 ndeshje. / Vipsport.al