Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

“Luftë” në rrjetet sociale, tifozët e Karabakut “pushtojnë” faqen zyrtare të Partizanit (FOTO)

Partizani ka njohur sot kundërshtarin me të cilin do të përballet në turin e parë të Ligës së Kampionëve. Të kuqtë do të kenë një ndeshje delikate ndaj azerëve të Karabakut, emër ky i njohur në Shqipëri pasi në të kaluarën ka luajtur Ansi Agolli dhe Admir Teli, ndërkohë që sezonin e fundit eliminoi Kukësin nga Europa.

Menjëherë pasi u mësua shorti, tifozët e Karabakut kanë nisur ‘sulmin’ e tyre karshi Partizanit duke komentuar në faqen e tyre në “Facebook”. Të shumta janë komentet që e paralajmërojnë Partizanin për një ndeshje të vështirë duke qenë se Karabaku është një emër i madh ndërkohë që ka edhe komentet që i urojnë mirëseardhjen të kuqve.

Ndeshja e parë mes Partizanit dhe Karabakut do të luhet në datën 10/11 korrik në Tiranë ndërkohë që 1 javë më vonë luan në transfertën azere. Të kuqtë do të synojnë të kalojnë turin, ndërkohë që në rast se eliminohen do të luajnë në turin e dytë të Ligës së Kampionëve. /Erjon Allaraj-VipSport.al/