Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Lojtari me më shumë ndeshje në Kosovë ka oferta nga dy ekipe të Superiores

Një nga lojtarët titullarë që ka spikatur te Flamurtari i Prishtinës, e madje duke luajtur më shumë ndeshje në IPKO Superligën e  Kosovës ishte edhe mesfushori shtatlartë Agron Bruqi. Ky i fundit në 33 takime ka realizuar edhe 3 gola me skuadrën kuqezi.

Por, për të, duke qenë se ka spikatur ka pasur edhe oferta, e madje ka filluar që të vihet në syrin e shumë klubeve të Kosovës por edhe të Shqipërisë.

Sipas “Gazeta Sheshi” e Kosovës, bëhet fjalë për Laçin dhe Bylisin që duan shërbimet e mesfushorit që në sezonin e shkuar luajti për Flamurtarin e Prishtinës dhe ishte një nga lojtarët më të spikatur.

Këtë javë mbetet për t’u parë se ku do të jetë e ardhmja e Bruqit që ka përfunduar kontratën me skuadrën kuqezi.

E.S./Vipsport.al/