Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Lerda debuton me humbje te Partizani, “grevistët” boshnjakë e mundin me goleadë

Franko Lerda e ka nisur me një humbje të thellë aventurën e tij si trajner i Partizanit, duke u mundur me rezultatin 5-1 nga Sarajevo në testin e parë miqësor. Të kuqtë e pësuan shumë shpejt golin e parë ku në minutën e 7 erdhi goli i avantazhit, ndërkohë që në fundin e pjesës së parë u shënuan edhe 3 gola të tjerë.

Në pjesën e dytë, Lerda ka bërë disa ndryshime në formacion duke provuar edhe lojtarë të rinj. Ka qenë Mensah ai që ka shënuar golin e nderit për Partizanin pak minuta pasi ka hyrë në fushë ndërkohë që Sarajevo e ka vulosur fitoren e thellë 2 minuta para fundit të takimit. Kujtojmë që vetëm pak ditë më parë, boshnjakët e Sarajevos ishin në grevë duke qenë se kanë paga të prapambetura dhe greva ishte zgjedhja e tyre për të marrë atë që iu takon.

Afrimi më i bujshëm i merkatos së verës, padyshim ishte ai i Uilliam Kordeiros i cili ashtu si te Kukësi, është konfirmuar sërish si sulmues i majtë duke e spostuar Esat Malën në mesfushor të majtë. Sakaq, në qendër të mbrojtjes ishin Bitri dhe Belica.

Maja e sulmit iu besua njeriut që u kthye protagonist në javët e fundit. Erald Çinari ka lënë në stol Jurgen Bardhi dhe u ndihmua në krah nga Asani dhe Kordeiro.

Partizani-Sarajevo 1-5
Shënues: 75’Mensah/ 7′, 45’Tatar, 39’Ahmetoviç, 45+1’Shishiç, 88’Mustafiç

Formacionet:

Partizani: Hoxha, Trashi, Bitri, Belica, Ibrahimi, Mala, Telushi, Hila, Kordeiro, Asani, Çinari. (U aktivizuan: Mensah, Xhika, Kodra, Ferhati, Kote, Lucas, Rexhepi, Hakaj)
Trajner. Franko Lerda 

Sarajevo: Kovaçevic, Laziç, Dupovac, Hebiboviç, Hodzic, Velkoski, Gavric, Shishiç, Tatar, Milanoviç, Ahmetoviç.
Trajner. Husref Musemiç