Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ledio Pano: Nuk jemi të kënaqur me këtë Partizan, duhen afrime pasi mungon cilësia

Ish-futbollisti i Partizanit, Ledio Pano, ka komentuar gjendjen aktuale të Partizanit para takimit që të kuqtë kanë ndaj Karabakut. I ftuar në emisionin “Rubrika Sportive”, Pano u shpreh se duhen afrime duke qenë se Partizani për momentin nuk është me cilësi.

“Merkato? E mira është të plotësojë sa më tepër reparte pasi Karabaku është ekip i fortë dhe kampion prej disa vitesh. Ne pretendojmë të ecim sa më lart sepse nuk është e pamundur edhe pse e vështirë.

Europa? Ndryshimet në klub ndoshta nuk janë për mirë megjithatë drejtuesit e dinë që kanë marrë vendimet dhe do të presim. Me largimet e bëra, duhen sjellë lojtarë më kompetentë pasi luajnë në Champions dhe ata që luajnë duhet të jenë të një niveli më të lartë. Ekipi duhet të reagojë që nga stafi e drejtuesit me marrjen e lojtarëve cilësor. Ekipi po përgatitet në Slloveni dhe trajneri i ri sjell ndryshim moduli dhe të shohim çfarë do të kërkojë. Duhet të presim për të parë ndryshimet pasi jemi jashtë. Ata që merren kanë përgjegjësi.

Fati është i rëndësishëm por jo gjithmonë në futboll duhet fat por punë. Luhet 11 me 11 dhe momenti aktual nuk është i mirë për nga cilësia e lojtarëve që ne si pjesëtarë dhe dashamirës nuk jemi të kënaqur. Është ende herët dhe ka vetëm 1 javë stërvitje. Afrimet e para i njohim dhe presim ndonjë afrim më të bujshëm për cilësi pasi emra janë lakuar.

Kordeiro është një futbollist shumë i mirë pasi e kemi parë te Kukësi ku ka bërë shumë mirë dhe ka dhënë maksimumin. Është lojtar që e njohim por duhet të shohim afrimet e reja që do të vinë dhe aty duhet të shohim sa do të bëjnë mirë. Në afrimet e viteve të fundit, nuk është se kemi pasur shumë sukses.

Ka vite që kemi ekipe me probleme letrash dhe këtu shihet niveli i futbollit shqiptar. Jemi mbrapa në krahasim me Europën dhe këtu duhet ligji i sportit dhe të përcaktojë organizimin e klubeve shqiptare dhe të ecim ashtu siç duhet”, tha Pano. /VipSport.al/