Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Latifi: Te Sherif Tiraspol si te Skënderbeu, me golin tim kaluam Dinamo Zagreb

Liridon latifi ka bërë hapin e radhës në karrierën e tij, duke firmosur sot me Sherif Tiraspol. Një klub  ku ai shpreson të ringjallë karrierën pas problemeve që kishte në Hungari ku u la shpesh në plan të dytë edhe pse shkonte atje si një nga blerjet më të shtrenjta në historinë e klubit.

Në një prononcim për faqen e klubi moldav, mesfushori i përfaqësueses shqiptare ka treguar edhe pritshmërinë e tij te skuadra e re dhe se shpreson që të japë të njëjtin kontributit për Europën siç ka bërë me Skënderbeun.

– Liridon, mirëserdhët te FC Sherif. Çfarë ndjesie keni pasi firmosët kontratën?
Jam shumë i lumtur që jam këtu. Falënderoj drejtorin dhe trajnerin e klubit për besimin dhe mundësinë që më dhanë të tregoj veten. Unë dua të ndihmoj ekipin në ndeshjet e ardhshme. Objektivi im kryesor është që bashkë me skuadrën të shpallem kampion i Moldavisë. Ky do të ishte një moment pozitiv në karrierën time dhe një trofe më shumë në koleksionin tim personal. Natyrisht, nuk duhet të harrojmë kompeticionet europiane. Do të bëj më të mirën të ndihmoj skuadrën në Ligën e Kampioneve duke dhënë maksimumin. Kam eksperiencë në turnetë më prestigjiozë në Europë dhe mendoj se klubi im i ri do të përfitojë nga kjo.

Na tregoni pak për klubin tuaj të mëparshëm…
Pushkash Akademi luan në nivelin më të lartë në Hungari. Edhe pse klubi është një akademi, nuk ka shumë vite në këto standarde të larta. Ajo është një skuadër që ka një qendër të mirë stërvitore. Por është e vërtetë që këtu te Tiraspol gjithçka është në nivelin ëm të lartë sa i përket infrastrukturës.

Duke luajtur te Skënderbeu je shpallur kampion i Shqipërisë, Sherif në Moldavi në çdo sezon gjithashtu shpallet kampion. A sheh ngjashmëri mes të dyve?

Padyshim ka një lidhje mes këtyre dy klubeve. Ata kanë një filozofi të njëjtë, të dy fitojnë vendet e para në kampionatet përkatëse. Mua më pëlqen stili sulmues i lojës dhe gjithmonë synoj të shkoj drejt portës kundërshtare. Këto faktorë janë të rëndësishëm kur bëhesh pjesë një klubi kaq të fortë.

Ju me shumë mundësi e dini tashmë se me kë do të ndeshemi në Ligën e Kampioneve. A jeni ndeshur me ndonjë prej rivalëve?
Nuk di asgjë rreth gjeorgjianëve të Saburtalo. Por e njoh nga afër Dinamo Zagreb. Kur isha te Skënderbeu, kam qenë në fushë kundër skuadrës kroate. Shënova gol në transfertë dhe atë sezon kaluam në turin tjetër. Por e di që kanë një ekip të fortë të ndërtuar çdo sezon me objektiva ambiciozë. /vipsport.al/