Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Largimi nga Kombëtarja dhe deklaratat e Rejës i “prishin punë”, Grezda mund të mbetet në Skoci

Eros Grezda është kthyer së fundmi në një çështje jo vetëm te Rejnxhërsi në Skoci, por edhe te Kombëtarja. Sulmuesi kuqezi vendosi pak ditë më parë të largohej nga grumbullimi për arsye personale dhe më pas njoftoi se ka një problem shëndetësor, pretendim ky i hedhur poshtë nga trajneri Edi Reja.

Tekniku italian u shpreh se ishte një vendim i Grezdës pasi nuk po përputheshin idetë dhe se përgjegjësitë për atë largim nga Kombëtarja do t’i mbajë vetëm ai. Kjo deklaratë e Rejas ka bërë jo pak bujë në Skoci ku së fundmi Grezda është kthyer në një çështje diskutimi edhe në media dhe te tifozët.

Besimi te Grezda ishte i ulët dhe duke parë sjelljen e tij të fundit me Kombëtaren, karshi tij ka një tjetër këndvështrim tashmë. Në Skoci kanë nisur të dyshojnë edhe për karakterin e Grezdës dhe mediat e ndryshme raportojnë se Rejnxhërs është gati ta shesë por me sjelljet e tij duket se nuk ka asnjë klub të interesuar, gjë e cila e mban në “Ibrox Stadium” si të padëshiruar. /Erjon Allaraj-VipSport.al/