Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Lajm i keq për Tiranën, Barcelona pendohet dhe vendos të mos e blejë mesfushorin

Një nga talentet që ka spikatur më shumë në Kategorinë Superiore dhe që më pas ka bërë një hap të madh në karrierë, padyshim që mbetet mesfushori Merveil Ndokit i cili u largua nga Tirana duke firmosur me Getafen në Spanjë. Pas një aventure pozitive me Getafen, Ndokit hodhi një tjetër hap të madh në karrierën e tij.

Ai u huazua nga Barcelona B duke bërë që të shpresojë jo vetëm Merveil por edhe Tirana. Bardheblutë shpresonin që katalanasit të blinin mesfushorin nga Kongo në mënyrë që të përfitonte jo pak për shkak të kartonit të tij. Megjithatë, nga Spanja vjen një lajm jo i mirë për bardheblutë.

Barcelona ka vendosur të mos e blejë mesfushorin kongolez duke e rikthyer sërish te Getafe. Në këtë mënyrë, Tirana mbetet duarbosh nga Spanja duke shpresuar që Merveil të shkëlqejë me Getafen dhe të bëjë një transferim te një klub më i madh për të përfituar vetë nga ana financiare. /Erjon Allaraj-VipSport.al/