Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kukësi me sytë nga UEFA, Torino dorëzon kërkesën për çështjen Milan

Pak ditë më parë, në Nion të Zvicrës u hodh shorti për turin e parë dhe të dytë për në Ligën e Europës, aty ku në turin e parë Kukësi do të luajë ndaj Debrecenit ndërkohë që në turin e dytë do të ketë përballë Romën. Verdikti për të luajtur ndaj Romës në turin e dytë, nuk është përfundimtar pasi pritet që të ketë edhe një vendim të dytë nga UEFA që varet nga Milani.

Kuqezinjtë kanë dorëzuar kërkesën që të largohen nga Europa këtë sezon dhe vendin e tyre mund ta zërë Roma në grupet e Ligës së Europës, ndërkohë që ndaj Kukësit mund të luajë Torino. Klubi “granata” ka bërë kërkesë ditën e djeshme në UEFA që këta të fundit të japin sa më shpejtë një vendim.

Në datën 11 korrik do të luhen ndeshjet e para ndërkohë që Torino duhet të nisë përgatitjet për turin e dytë nëse do të marrë pjesë. Vendimi i UEFA-s është jo me pak interes edhe për Kukësin që pret të njohë zyrtarisht edhe kundërshtarin që mund të ketë në turin e dytë. /Erjon Allaraj-VipSport.al/